Християнський підхід

 

На основі книжок: Savary, Louis M., Berne H. Patricia, Williams, Strephon Kaplan, Dreams and Spiritual Growth: A Christian Approach to Dreamwork. Morton Kelsey, God, Dreams and Revelation. Taylor, Jeremy, Where People Fly and Water Runs Uphill. Taylor, Jeremy, Dream Work: Techniques for Discovering Power in Dreams.

 

Єврейське слово anan означає чаклунство або ворожбитство, і, звичайно, пов’язується с чаклунами, відьмами і тими, хто займався ворожінням. Anan вважався язичницькими забобонними практиками, і ті, які цим займалися, вважалися чаклунами, заклинателями змій, магами, чарівниками, гадалками і відьмами. В Старому Завіті anan і його синоніми зустрічається десять разів. Єронім у латинському перекладі сім разів перекладає цей термін правильно, а три рази неправильно: «спостерігання за снами, дотримання снів», тобто, віра у сни. Цей неправильний переклад негативно позначився на Церкві на протязі сотень років її історії: сни були осуджені разом з відьмами і ворожбитами. І хоча в сучасних перекладах помилки виправлені, то, по інерції, віра в сни осуджується й по сьогодні. Хоча в Біблії маємо багато снів, але богослов’я снів ще не маємо, зате маємо армії вчених священиків, які, нехтуючи Біблією, всіма здобутками психології і здоровим глуздом, мудро вчать людей, що віра в сни і сонники – це забобон і гріх.

 

Життя – це подорож

Людина є мандрівником.

Її ціллю є місце призначення.

Маршрут є засобом осягнути ціль.

Життєві труднощі є перешкодами в подорожуванні.

Дорадники є провідниками.

Прогресом є пройдений шлях.

Дорожні знаки є міркою прогресу.

Життєвими виборами є перехрестя.

Провізією є матеріальні ресурси і особисті здібності.

 

Християнська перспектива, збагачена інтуїцією і проникливістю сучасної психології, навчила нас дивитися на сни по новому.

В той час, як багато людей шукають у снах відповіді на свої проблеми, ми відкрили, що сни слід сприймати як запитання, а не відповідь. Замість того, щоб шукати в снах відповідь на питання – що необхідно робити, ми заохочуємо знайти в сні основне запитання і зосередитися на ньому. Якщо багато людей вважають сон чимось з прихованим значенням, ми відкрили, що регулярна праця зі снами вчить людину розуміти символічну мову снів і розуміти духовну енергію. 

Якщо багато людей вважають сни частиною інформації, яку можна сприймати концептуально, то ми відкрили, що сни – це запрошення до діалогу. Що буде, якщо ми почнемо сприймати сни як запрошення Джерела нашого життя і нашого призначення до духовної подорожі до більшого усвідомлення і зв’язку з божественним?

Якщо багато хто вважає сни чимось непотрібним і марним, то ми вважаємо сни цінним подарунком для свого життя. Якщо до снів поставитися правильно, то вони лікують, заспокоюють, дораджують і попереджують. Це надає нашому життю нової перспективи і заохочує нас після пробудження жити більш багатшим і енергійним способом.

Якщо багато хто вважає сон індивідуальною справою людини, то ми постійно відкриваємо, як це робили перші християни, що сон є дарунком не тільки для окремої людини, але також і для спільноти. Сон може пояснювати значення, усвідомлювати і заохочувати не тільки того, хто бачив цей сон, але й інших. Якщо ми сприймаємо сон лише як щось індивідуальне, то забуваємо, що ми покликанні для служіння в спільноті. Наша індивідуальна праця, реалізована в спільноті, стане не тільки нашим персональним розвитком, але допоможе іншим.

 

10 ПОСТУЛАТІВ

 

1. Усі сни корисні для людини.

2. Сни не говорять сновидцю те, що він уже знає.

3. Лише сам сновидець може зрозуміти свій сон.

4. «Еврика» сновидця є частиною попередньої несвідомої пам’яті і єдиним певним критерієм зрозуміння сна.

5. Сон завжди багатозначний.

6. Усі сни говорять універсальною мовою метафор і символів.

7. Усі сни віддзеркалюють природжену здатність вирішувати життєві проблеми.

8. Усі сни віддзеркалюють довколишню дійсність як цілісність, а також ставлення до неї сновидця.

9. Регулярна праця зі снами покращує стосунки з друзями, батьками, дітьми тощо.

10. Праця зі снами в групах будує спільноту, взаємність, взаємодопомогу і впливає на суспільство в цілому.

 

ЗАПАМ’ЯТОВУВАННЯ СНІВ

 

1. Мати щире зацікавлення снами і прагнення їх пам’ятати.

2. Приготувати всі необхідні засоби для записування снів біля ліжка – ручку, зошит, аудіо рекордер …

3. Ввечері перед сном настроїти себе на запам’ятання і зрозуміння сну.

4. Якщо прокинетеся вночі з уривком сну, записати ключові слова. Після пробудження цього буде достатньо, щоб повністю згадати сон.

5. Якщо після пробудження нічого не пам’ятаєте, то попробуйте лягти в звичайні для вас пози під час сну. Це допоможе згадати сон.

6. Якщо нічого не згадаєте, то намагайтеся уявити обличчя людей, які в повсякденному житті впливають на вас найбільше. Перше обличчя дуже часто може приходити саме з забутого сну.

7. Вітамін В допомагає пригадувати сни.

8. Дуже добре з кимось ділитися своїми снами. Група однодумців-сновидців – допомога в пам’ятанні і зрозумінні снів.

 

ПРАЦЯ ЗІ СНАМИ

 

1. Запишіть свій сон.

2. Сон необхідно записувати в теперішньому часі і вказати дату сну.

3. Кожному снові слід дати назву. Це буде ключовим словом для інсайту – входження в розуміння сну.

4. Усвідомте, що лише сновидець може повністю зрозуміти свій сон. Єдиними певними критеріями розуміння сну є ваші раптові прозріння, емоції, інтуїція, ваші суб’єктивні відчуття, “tingle” - дзвін у вухах, кольки чи пощипування в тілі.

5. “tingle test” – це позитивний тест, відсутність цього досвіду означає, що ви ще не готові відкрити всю правду.

6. Записуйте сон своїми словами, незважаючи на граматику і орфографію. Якщо можете, то намалюйте картинку сну.

7. Попробуйте виразити сон різноманітними способами, доступними вам.

8. Не нехтуйте маленькими фрагментами сну. Послідовність образів у сні важлива, як і сам сон. Маленький фрагмент може бути сконцентрованою великою інформацією у вигляді символу.

9. Читайте, роздумуйте як над фрагментами, так і над цілістю, слідкуючи за своїми почуттями. Пробуйте зрозуміти значення фрагментів і значення усього сну.

10. Кожний сон може бути багатозначним і з різними рівнями розуміння. Не зупиняйтесь на одному розумінні.

11. Пам’ятайте, що всі люди знаходяться в одній лодці.

12. Усвідомлення, що ми розділяємо з усіма людьми один зовнішній світ і одну внутрішню архитипну драму, допоможе міркувати над словами: «Любіть ваших ворогів». Вчитися цієї любові – це єдина річ, яка принесе користь.

13. Відновіть у пам’яті сон, застосовуючи уяву – наскільки це можливо. Згадайте сон, головну увагу приділяючи особам у сні і їхнім характерам. Перепишіть сон під цим оглядом. Уявіть собі як сон би продовжувався, якщо б ви не пробудились. Такі вправи називаються «гештальт» або «активне уявлення».

14. Перепишіть свої відкриття, застосовуючи кольорові ілюстрації.

15. Перечитуйте свої сни постійно, прагнучи відкрити і зрозуміти в них ще щось. В другому зошиті записуйте важливі події життя і намагайтеся з’єднати їх із фрагментами снів.

16. Якщо ви займаєтеся якоюсь технікою медитації, то попробуйте продовжувати її під час сну.

17. Діліться своїми снами з іншими людьми.