[281] ПРО ТЕ, ЯК АПОСТОЛІВ БУЛО ПОСЛАНО ПРОПОВІДУВАТИ

Матей 10, 1-15

 

Пункт перший. Христос покликав своїх улюблених учнів і дав їм владу виганяти з людських тіл злих духів та зцілювати всілякі недуги.

Пункт другий. Навчає їх розважливості і терпіння: “Оце я посилаю вас, немов овець серед вовків. Будьте, отже, мудрі, як змії, і прості, як голубки”.

Пункт третій. Каже, як мають мандрувати: “Не беріть ні золота, ні срібла; даром прийняли, даром давайте”. Також вказав, що мають проповідувати: “Ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне – близько”.

 

[282] ПРО НАВЕРНЕННЯ МАГДАЛИНИ

Лука 7, 36-50

 

Пункт перший. Магдалина увійшла в дім фарисея, де сидів за столом Господь наш Ісус Христос; принесла з собою пахощі в алебастровій посудині.

Пункт другий. Вона стала навколішки біля ніг Господа та почала їх обмивати своїми слізьми і витирати волоссям, цілуючи та намащуючи пахощами.

Пункт третій. Коли фарисей засудив жінку, Христос оборонив її такими словами: “Прощаються її гріхи численні, бо багато полюбила”; їй же сказав: “Віра твоя спасла тебе; іди в мирі."

 

[283] ПРО ТЕ, ЯК ГОСПОДЬ НАШ ІСУС ХРИСТОС

НАГОДУВАВ П’ЯТЬ ТИСЯЧ ЛЮДУ

Матей 14, 13-21

 

Пункт перший. Коли стало вечоріти, учні попросили Христа відпустити людей, що були з ними.

Пункт другий. Господь наш Ісус Христос наказав принести хлібини, які в них були, і звелів людям посідати долі; тоді поблагословив хлібини, розламав і віддав учням, а ті роздали людям.

Пункт третій. Усі наїлися досхочу і назбирали дванадцять повних кошів того, що зосталося.

 

[284] ПРО ПРЕОБРАЖЕННЯ ХРИСТА

Матей 17, 1-13

 

Пункт перший. Господь наш Ісус Христос узяв із собою своїх улюблених учнів Петра, Якова та Йоана і преобразився: обличчя Його засяяло як сонце, а одяг став білим наче сніг.

Пункт другий. Він розмовляв з Мойсеєм та Іллею.

Пункт третій. Коли святий Петро запропонував поставити три намети, з неба пролунав голос, який мовив: "Це – мій улюблений Син, що я його вподобав: його слухайте". Учні, почувши цей голос, злякались і впали ниць на землю, проте Господь наш Ісус Христос торкнувся до них і сказав: "Устаньте, не страхайтеся! Нікому не розповідайте про це видіння, аж поки Син Чоловічий не воскресне з мертвих".

 

[285] ПРО ВОСКРЕСІННЯ ЛАЗАРЯ

Йоан 11, 1-44

 

Пункт перший. Марта і Марія розповідають Господеві нашому Ісусові Христу про недугу Лазаря. Дізнавшись про неї, Христос затримався на два дні, щоб зробити чудо ще очевиднішим.

Пункт другий. Перед тим, як воскресити Лазаря, Христос просить обидвох сестер вірити, кажучи: "Я – воскресіння і життя. Хто в мене вірує, той навіть і вмерши – житиме!”

Пункт третій. Заплакавши і помолившись, Він воскрешає Лазаря, наказуючи: “Лазарю, вийди сюди!”

 

[286] ПРО ВЕЧЕРЮ У ВИТАНІЇ

Матей 26, 6-13

 

Пункт перший. Господь вечеряє у дому Симона прокаженого разом із Лазарем.

Пункт другий. Марія виливає запашне миро на голову Христові.

Пункт третій. Юда нарікає: “Навіщо таке марнотратство?” Проте Христос знову заступається за Магдалину, кажучи: "Чому ви докучаєте цій жінці? Вона зробила добре діло для мене”.

 

[287]ПРО ВЕРБНУ НЕДІЛЮ

Матей 21, 1-11

 

Пункт перший. Господь посилає учнів привести ослицю й ослятко, кажучи: “Відв'яжіть і приведіть до мене. А як хтось скаже вам щось, ви відповісте, що Господь їх потребує, але Він незабаром поверне їх назад".

Пункт другий. Він сів на ослицю, вкриту вбранням апостолів.

Пункт третій. Люди вийшли Йому назустріч, встеляючи дорогу своїм одягом та гіллям дерев і вигукуючи: “Осанна Синові Давида! Благословен той, що йде в ім'я Господнє, осанна на висоті!"

 

[288] ПРО ТЕ, ЯК ХРИСТОС НАВЧАВ У ХРАМІ

Лука 19; 21, 37-38

 

Пункт перший. Христос щодня навчав у храмі.

Пункт другий. Закінчивши проповідь, Він повертався до Витанії, бо в Єрусалимі не було нікого, хто прийняв би Його.

 

[СТРАСТІ  ХРИСТОВІ]

 

[289] ПРО ТАЙНУ ВЕЧЕРЮ

Матей 26, 17-30; Йоан 13, 1-17

 

Пункт перший. Споживаючи пасхального агнця разом зі своїми дванадцятьма апостолами, Христос провістив їм свою смерть: "Істинно, кажу вам: один з вас мене зрадить".

Пункт другий. Почавши зі святого Петра, обмив ноги своїм учням, навіть Юді; Петро ж, усвідомлюючи Божу Велич і власну нікчемність, не хотів на це погодитися і сказав: “Ти, Господи, – мені вмивати ноги?" Та не знав Петро, що Господь таким чином давав їм приклад смирення, тож Він сказав: “Приклад дав я вам, щоб і ви так робили, як оце я вам учинив”.

Пункт третій. Установив пресвяте таїнство Євхаристії як найбільший знак своєї любові, кажучи їм: “Беріть, їжте”. Після вечері Юда вийшов, щоби продати Господа нашого Ісуса Христа.

 

[290] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ВЕЧЕРІ

ДО ГЕТСИМАНСЬКОГО САДУ ВКЛЮЧНО

Матей 26, 30-46; Лука 22, 39-46; Марко 14, 26-42

 

Пункт перший. Закінчивши вечерю і відспівавши гімн, Господь наш Ісус Христос вирушив разом зі своїми переляканими учнями на Оливну гору. Вісьмох із них Він залишив у Гетсиманському саду, сказавши: "Посидьте тут, поки піду та помолюся там".

Пункт другий. Взявши з собою святого Петра, святого Якова і святого Йоана, Він тричі молився Господеві, кажучи: "Отче мій, якщо можливо, нехай мине ця чаша мене. Однак не як я бажаю, лише – як ти". І молився ще ревніше, страждаючи.

Пункт третій. Його охопив такий страх, що Він мовив: "Смуток у мене на душі – аж до смерті!” І так рясно вкрився кривавим потом, що святий Лука говорить: “Піт Його став, мов каплі крові, що падали на землю”; можна відтак припустити, що у Його одежі було повно крові.

 

[291] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД САДУ ДО

ДОМУ АННИ ВКЛЮЧНО

Матей 26, 47-56; Лука 22, 47-53; Марко 14, 42-53; Йоан 18, 1-22

 

Пункт перший. Господь наш Ісус Христос дав Юді поцілувати себе і дозволив схопити себе людям, до яких мовив: "Немов на розбійника вийшли ви з мечами та дрючками, щоб мене схопити! Щодня сидів я, навчаючи, у храмі, і ви мене не взяли”, а коли поспитав: “Кого шукаєте?” – Його вороги попадали на землю.

Пункт другий. Святий Петро поранив слугу первосвященика, та покірний Господь наш мовив до нього: "Вклади твій меч назад до піхви”, – а тоді зцілив рану слуги.

Пункт третій. Покинутого учнями Христа повели до Анни, де святий Петро, який ішов за Ним звіддалік, відрікся від Нього перший раз; Христа ж якийсь слуга вдарив по щоці, кажучи: "Ось так відказуєш первосвященикові?"

 

[292] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ДОМУ АННИ

ДО ДОМУ КАЯФИ ВКЛЮЧНО

Матей 26, 57-68; Марко 14, 53-72; Лука 22, 54-65; Йоан 18, 24-27

 

Пункт перший. Зв’язаного Христа ведуть від дому Анни до дому Каяфи, де святий Петро двічі відрікається від Нього; коли ж Господь глянув на нього, він вийшов і гірко заплакав.

Пункт другий. Упродовж усієї ночі Ісус залишався зв’язаним.

Пункт третій. Ті ж, що тримали Христа в ув’язненні, насміхалися над Ним, вдаряли Його, зав’язали Йому очі і били по щоках, примовляючи: "Проречи нам, Христе, хто тебе вдарив?" – та інші подібні блюзнірства говорили до Нього.

 

[293] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ДОМУ

КАЯФИ ДО ДОМУ ПИЛАТА ВКЛЮЧНО

Матей 27, 1-2, 11-26; Лука 23,  1-5, 13-25; Марко 15, 1-15

 

Пункт перший. Натовп юдеїв веде Христа до Пилата, перед яким звинувачують Його, кажучи: "Цього ми знайшли, що він підбурює народ наш, забороняє давати кесареві податок”.

Пункт другий. Пилат, допитавши Його раз, а потім ще раз, каже: “Я не знаходжу ніякої провини на цій людині".

Пункт третій. Перевагу віддали не Йому, а розбійникові Варавві: “Вони всі разом закричали: "Убий цього, а відпусти нам Варавву!"

 

[294] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ДОМУ

ПИЛАТА ДО ДОМУ ІРОДА

Лука 23, 6-12

 

Пункт перший. Пилат послав Ісуса Галилеянина до Ірода, тетрарха Галилеї.

Пункт другий. Ірод з цікавості довго розпитував Ісуса, проте Він не відповів ані слова, хоч книжники і священики безперестанно Його звинувачували.

Пункт третій. Ірод разом зі своїми вояками глумився над Ним, зодягнувши Його у білу одежу.

 

[295] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ДОМУ

ІРОДА ДО ДОМУ ПИЛАТА

Матей 27, 26-30;  Лука 23, 11-23; Марко 15, 15-20; Йоан 19, 1-11

 

Пункт перший. Ірод відіслав Його назад до Пилата, і через це Ірод з Пилатом стали друзями, хоч раніше ворогували.

Пункт другий. Пилат узяв Ісуса і наказав Його бичувати, а вояки сплели вінець з тернини і поклали Йому на голову та зодягнули Його у багряницю і говорили, підходячи: “Радуйся, царю юдейський!"

Пункт третій. Пилат вивів Його та поставив перед усіма. І вийшов Ісус у вінку терновім та в багряниці, а Пилат сказав їм: "Ось чоловік!" Та коли первосвященики і слуги побачили Його, то закричали: "Розіпни! Розіпни!”

 

[296] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ДОМУ

ПИЛАТА ДО РОЗП’ЯТТЯ ВКЛЮЧНО

Йоан 19, 13-22

 

Пункт перший. Пилат, що сидів, як суддя, віддав Ісуса на розп’яття після того, як юдеї заперечили, що Він їхній цар, кажучи: "Нема в нас царя, тільки кесар!"

Пункт другий. Христос ніс хрест на плечах, а коли не зміг далі його нести, то нести його за Ним примусили Симона з Киринеї.

Пункт третій. Розп’яли Його між двома розбійниками; на хресті ж встановили табличку з написом: “Ісус Назарянин, Цар Юдейський”.

 

[297] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ НА ХРЕСТІ

Йоан 19, 23-37

 

Пункт перший. На хресті Христос вимовив сім слів: помолився за тих, хто Його розп’яв; простив розбійника; віддав святого Йоана під опіку своїй матері, а матір – під опіку святому Йоанові; голосно промовив: "Спраглий я!", – і Йому дали жовчі й оцту; сказав, що Отець залишив Його; мовив: “Звершилось!”, – і ще: “Отче, у твої руки віддаю духа мого!”

Пункт другий. Сонце затьмарилося, скелі порозколювалися, могили повідкривалися, у храмі ж завіса роздерлася надвоє, від верху аж до низу.

Пункт третій. Люди глузували з Нього, кажучи: "Гей, ти, що храм руйнуєш, – спаси себе з хреста!" Одяг Його розділили; з боку ж Його, пронизаного списом, потекла вода і кров.

 

[298] ПРО ТАЙНИ, ЩО ВІДБУЛИСЯ ВІД ХРЕСТА

ДО ГРОБУ ВКЛЮЧНО

Йоан 19, 38-42

 

Пункт перший. Йосиф із Никодимом зняли Ісуса з хреста у присутності Його стражденної Матері.

Пункт другий. Його тіло було перенесене до гробу, намащене пахощами і поховане.

Пункт третій. Біля гробу було виставлено сторожу.

 

[ЖИТТЯ ПІСЛЯ ВОСКРЕСІННЯ]

 

[299] ПРО ВОСКРЕСІННЯ ГОСПОДА НАШОГО

ІСУСА ХРИСТА І ЙОГО ПЕРШЕ ОБ’ЯВЛЕННЯ

 

Пункт перший. Христос з’явився Пресвятій Діві Марії; хоч у Святому Письмі про це не згадано, проте це можна вважати сказаним, коли йдеться про Його об’явлення багатьом іншим. Святе Письмо припускає, що ми маємо розуміння, написано бо: "То ви також без розуму ще й досі?” (Мт. 15, 16)

 

[300] ПРО ДРУГЕ ОБ’ЯВЛЕННЯ

Марко 16, 1-11

 

Пункт перший. Рано-вранці Марія Магдалина, Марія, мати Якова, і Саломія йдуть до гробу, говорячи між собою: "Хто нам відкотить камінь від входу до гробу?"

Пункт другий. Вони бачать відкочений камінь і ангела, який мовить до них: “Ви шукаєте Ісуса Назарянина, розп'ятого. Він воскрес, Його нема тут”.

Пункт третій. Христос з’явився Марії, яка залишилася біля гробу, коли інші вже пішли.