[121] СПОГЛЯДАННЯ П’ЯТЕ

застосування п’яти чуттів

до змісту першого та другого споглядання

 

Після молитви приготування і трьох впроваджень вельми доречно скористатися уявою і спрямувати п’ять своїх чуттів на зміст першого та другого споглядань у спосіб, викладений нижче.

 

[122] Пункт перший. У своїй уяві вдивлятися в осіб, споглядаючи й розважаючи над усіма обставинами, в яких вони перебувають; треба постаратися почерпнути з побаченого користь для себе.

 

[123] Пункт другий. Прислухатися до того, що говорять чи могли б говорити ці особи; опісля ж заглибитися у роздуми, щоби почерпнути з цього якусь користь.

 

[124] Пункт третій. Відчути запах і смак нескінченно солодкої та приємної божественності душі, її чеснот та всього іншого, відповідно до того, яку особу споглядаємо. Потім поміркувати, заглибившись у себе, щоби почерпнути користь із цього.

 

[125] Пункт четвертий. Подумки торкатися, приміром, обіймати та цілувати місця, де перебували ці особи, повсякчас намагаючись отримати з цього якусь користь для себе.

 

[126] Бесіда. Завершити бесідою, як у першому та другому спогляданні [101, 110], і промовити “Отче наш”.

 

[127] [ПРИМІТКИ ДО ДРУГОГО ТИЖНЯ]

 

Примітка перша. Стосовно цього та наступних тижнів треба зауважити, що читати маємо тільки про ті тайни, які безпосередньо споглядатимемо. Тож не варто читати про тайни, що не стосуються споглядання, яке здійснюватимемо того дня і тієї години, щоб роздуми про одну тайну не перешкоджали роздумам про іншу.

 

[128] Примітка друга. Першу вправу [про Воплочення] треба виконувати опівночі; другу – рано-вранці, після пробудження; третю – під час Літургії;  четверту – під час Вечірні; п’яту – перед вечерею. Кожна з цих п’яти вправ має тривати годину. Такого порядку потрібно дотримуватися і надалі.

 

[129] Примітка третя. Слід зазначити і таке: якщо той, хто виконує вправи, сягнув похилого віку чи відзначається хворобливістю, або ще міцний, але трохи підупав силою після Першого тижня, то впродовж Другого тижня, принаймні, час від часу, йому краще не вставати опівночі, а натомість перше споглядання здійснювати вранці, друге – під час Літургії, третє – перед обідом, повторення – під час вечірні, а застосування чуттів – перед вечерею.

 

[130] Примітка четверта. Під час Другого тижня з десяти додаткових вказівок, про які йшла мова у Першому тижні, треба внести зміни до другої, шостої, сьомої і почасти десятої.

Другу додаткову вказівку [74] змінюємо так: відразу після пробудження подумати про споглядання, яке здійснюватимемо, прагнучи краще пізнати предвічне воплочене Слово, щоб краще Йому служити і йти за Ним.

Шосту [78] – так: часто пригадувати собі життя і тайни Господа нашого Ісуса Христа, починаючи від Воплочення і до того місця чи тайни, що їх споглядаємо у цей час.

Сьому [79] – так: користуватися світлом чи темрявою, гарною погодою чи поганою тією мірою, якою вважаємо це корисним для себе і помічним для віднайдення того, чого прагнемо.

Десяту [82] – так: у тому, що стосується покутування, потрібно діяти залежно від тайни, яку споглядаємо, позаяк деякі з цих тайн вимагають покути, а деякі – ні.

У такий спосіб слід із неабиякою старанністю дотримуватися всіх десяти додаткових вказівок.

 

[131] Примітка п’ята. В усіх вправах, крім тих, що виконуються опівночі і зранку, потрібно робити щось відповідне другій вказівці [74], а саме: коли зауважимо, що вже настав час для цієї вправи, то перед тим, як її розпочати, подумаймо про те, куди підемо та перед ким постанемо, і коротко перегляньмо її зміст. Потім треба, виконавши третю додаткову вказівку [75], приступити до вправи.

 

[132] ДЕНЬ ДРУГИЙ

 

На другий день за тему першого споглядання потрібно взяти Стрітення Господнє [268], а другого – втечу у вигнання до Єгипту [269]. Стосовно двох зазначених споглядань слід виконати два повторення, а тоді – застосування до них чуттів; все це здійснюється у той же спосіб, що й попереднього дня [101-126].

 

[133] Примітка. Навіть якщо той, хто виконує вправи, почувається у силі і добре налаштований, часом корисно від другого і до четвертого дня включно змінити порядок виконання і кількість вправ; відтак одне споглядання можна виконувати на світанку, друге – під час Літургії, повторення – під час вечірні, а застосування чуттів – перед вечерею.

 

[134] ДЕНЬ ТРЕТІЙ

 

Третього дня потрібно споглядати, як дитя Ісус слухався своїх батьків у Назареті [271], а далі – як вони знайшли Його у храмі [272]. Після цього слід здійснити два повторення і застосування чуттів.

 

[ВИБІР]

 

[135] ВСТУП ДО РОЗВАЖАННЯ ПРО СТАНИ ЖИТТЯ

 

Ми вже розглянули приклад, що його подає нам Господь наш Ісус Христос, слухаючись своїх батьків, тобто приклад першого стану життя, який полягає у дотриманні заповідей.

Також ми розглянули поданий Ним приклад другого стану, себто приклад євангельської досконалості, коли Він ото зостався у храмі, покинувши свого названого батька і рідну матір, аби повністю віддатися служінню своєму предвічному Отцеві.

Продовжуючи споглядати Його життєвий шлях, почнемо тепер разом із цим ще й просити про пізнання: у якому стані чи способі життя маємо служити Божій Величі згідно з її волею?

Отож, аби підготуватися до цього, у наступній вправі розглянемо як намірення Ісуса Христа, так і, на противагу їм, задуми ворога людського роду. Слід також подумати про те, як нам сягнути досконалості на тому шляху чи у тому стані, що його зволить нам вибрати Господь Бог.

 

[136] ДЕНЬ ЧЕТВЕРТИЙ

 

РОЗВАЖАННЯ ПРО ДВА СТЯГИ,

один – Ісуса Христа,

найвищого Владаря нашого і Господа,

а другий – Люцифера,

смертельного ворога роду людського

 

Молитва приготування – як звичайно.

 

[137] Впровадження перше. Історія. Тут потрібно розважити про те, як Господь наш Ісус Христос скликає і хоче зібрати всіх під свій стяг, а Люцифер – під свій.

 

[138] Впровадження друге. Витворення в уяві місця. Тут слід уявити собі широченну рівнину в околицях Єрусалима, де перебуває найвищий Владар усього праведного люду, Господь наш Ісус Христос; а також іншу рівнину, в околицях Вавилона, де ворога очолює Люцифер.

 

[139] Впровадження третє. Просимо про те, чого хочемо. Тут треба просити пізнання підступних умислів провідці зла і допомоги, щоб від них уберегтися, а також внутрішнього пізнання життя праведного, яке вказує нам найвищий та істинний Владар, та благодаті наслідувати Його.

 

[ЧАСТИНА ПЕРША – СТЯГ САТАНИ]

 

[140] Пункт перший. Уявити собі на цій вавилонській рівнині провідцю всіх ворогів, страхітливого на вигляд, який буцім сидить на престолі з вогню й диму, навіюючи жах.