Духовна символіка фільму «Дім біля озера»

 

 

Втор. 6, 5: «І люби Господа, Бога твого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю!».

Мк. 3, 29: «Але, хто богозневажить Духа Святого, повіки йому не відпуститься, але гріху вічному він підпадає».

 

Любити Бога як особу, безпосередній прямий контакт з Богом – це дуже важка справа. Для людини, яка внутрішньо до цього не приготована, прямий безпосередній контакт з Богом може закінчитися плачевно. Християни багато балакають про любов до Бога, при цьому не маючи в цьому найменшого поняття. Різниця між Богом і людиною або, богословськими словами, трансценденція Бога щодо людини така велика, що подолати її спроможні далеко не всі бажаючі. До того ж бажаючих не так вже й багато, як би дивним це не видавалося.

Любов до Бога в християн існує лише в їхньому інтелекті як результат релігійного виховання – їх навчили, що Бога треба любити, і вони думають, що прийнявши це твердження і повністю погоджуючись з ним, вони тим самим починають Бога любити, як в традиційних культурах, де дівчину видають заміж без її згоди – це твій чоловік, і ти повинна його любити. Послушна дівчина приймає волю батьків і вважає, що вже любить свого чоловіка. Так само як в тоталітарних культурах народ вихований любити вождя, в інших культурах – любити своїх предків тощо. І тому культ Бога нічим не відрізняється від культу вождя чи культу предків.

Бог і Божа любов для більшості людей проявляється не через сповідування віри і виконання релігійних практик, а через міжлюдські стосунки і, в першу чергу, в любові між протилежними статями. Кожна людина є образом і подобою Бога. Розвивати в собі любов до коханого (-ї) – розвивати Божу любов, доповнювати в собі і в коханій людині Божий образ, духовно розвивати себе і коханого (-у). Коли цей процес відбувається добре і людина любить по-справжньому, то на якомусь етапі свого духовного розвитку вона починає усвідомлювати обмеженість людської любові, і спонтанно природним способом в неї народжується бажання Бога. Це момент народження справжньої релігійності, яка виходить з глибини серця, а не з побожного виховання. Культ вже не буде формальним культом, а шляхом до Бога. Засоби, які Церква пропонує людині для освячення, будуть людину освячувати.

Фільм «Дім біля озера» у символічному виді показує деякі елементи духовності людини. Випадкове анонімне знайомство Алекса і Кейт стає початком справжнього кохання. Крок за кроком вони поглиблюють свої стосунки, розвивають взаємні почуття. Справжня любов – це Божественний дар, який окрилює людину, надає глибокого сенсу всім іншим людським цінностям, що й відбувається з ними. Вони оживають і світ довкола них стає щораз рожевішим.

Важливий елемент – нездійснене побачення. Для Кейт це був переломний момент в її стосунках з Алексом. Вона припиняє ці стосунки. Дивлячись на її внутрішній стан і відчуття суто людською логікою: «Це занадто прекрасно, щоб було реальністю». Вона більше не хоче жити однією байкою, перебувати в «задзеркаллі» своїх фантазій. Вона повертається в реальний світ і починає жити розсудком і нормальною жіночою логікою, тобто стає нормальною жінкою – як всі інші.

 

Але в духовному плані все виглядає по-іншому. Пс. 39, 3: « Занімів я в мовчанні, замовк про добро, а мій біль був подражнений.Розпалилося серце моє у моєму нутрі, палає огонь від мого роздумування...». Справжнє кохання – це ступити у прірву, у незнане, це вогонь, який, як здається людині, може її спопелити, знищити. 1 Кор. 13, 4: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається…». Цей текст часто цитують, але не усвідомлюють, щоби дійти до такої любові, треба себе знищити, переродитися, що на психічному і почуттєвому рівнях буде сприйматися як входження в пекло, в страшні муки. Кейт не спромоглася вчинити цей стрибок у прірву. В її випадку розрив стосунків з Алексом – це вбивство у собі любові, саме це і є гріхом проти Святого Духа.

Їй здається, що вона вийшла з «матриці» в реальний світ, у життя. А все навпаки, вона позбавила себе життя і увійшла в «матрицю». Тепер щастя, яке вона собі створює – це віртуальний світ штучних речей і штучних стосунків. Вбивши у собі божественне, все інше втрачає сенс. Духовно вона вмирає, і відчуває це, але припинити цей процес і повернутися до життя не наважується.

Кульмінаційний момент – вона в студії його брата, і пізнає правду – він не прийшов на побачення тому, що загинув, до того ж у неї на руках. А загинув тому, що сильно кохав її. Пізнайте правду і правда вас визволить.

Тільки як відбувається процес визволення? Визволення – це воскресіння. А щоб воскреснути, треба спочатку померти – померти для старого життя і народитися для нового. Правда вбиває світ, в якому вона живе, світ ілюзії, правда для Кейт стала таблеткою, яка допомогла Нео вийти з «матриці».

А якщо це перевести на євангельську мову, то світ, в якому вона жила, втратив для неї будь-яку цінність. Вона опинилася в порожньому гробі. Але саме порожній гріб знищив старий світогляд Іоанна і народив новий, і він повірив. Для Кейт це момент прозріння і момент істини – вибір між життям і смертю. І лише в порожньому гробі людина здатна почути Божий голос: «Лазарю, вийди з гробу». Що вона й робить і воскресає!