Духовна символіка фільму «Антихрист»  

 

Чоловік і дружина кохаються. Маленька дитина вилазить з ліжечка, лізе на підвіконня, відчиняє вікно, стрибає і гине. Нещасний випадок? 

 

1. Що таке секс? Це максимум чуттєвої насолоди. Чуттєва насолода може розвивати або нищити людину. Тобто, секс може спрямовувати людину до Бога, через подружню любов вони можуть йти до Божої любові, або навпаки – спрямовувати людину до землі, до земних цінностей і відривати її від неба. І тому Бог повинен бути присутній в людському сексі (згадайте «Камасутру» о. Кнотца). І тому кожне людське суспільство від найменш примітивного підсвідомо створювало сексуальну етику. Сексуальна етика – це заборона, обмеження чуттєвого задоволення. Яка ціль заборон і обмежень? Сексуальна етика – це колючий дріт під високою напругою, який стоїть між людиною і райським яблуком. Хто це усвідомить, не буде на нього кидатися і нехтувати заборонами. Хто не розуміє – буде нехтувати сексуальною етикою. Тоді починається Божа педагогіка – відірвати людину від земного. Яким чином? Подружні проблеми: він вже кінчив, а вона ще й не починала тощо, взаємне охолодження, проблеми зі здоров’ям… Але якщо людина рветься на амбразуру дзоту, то Божа педагогіка безсила, суїцид станеться. На початку фільму показано саме такий секс. З жінкою більша біда, як з чоловіком, вона вбиває свою душу і це переходить на дитину. Душа дитини беззахисна, не може відокремитись від негативного впливу батьків. Єдиний спосіб не дати батькам-убивцям вбити свою душу – повністю відірватися від батьків і піти до Бога, що й відбувається. 

 

2. В жінки психічний зрив, після лікарні епізод вдома. Вона б’ється головою об унітаз, не хоче жити, після цього раптово з усією пристрастю кидається на чоловіка, бажає сексу. Танатос і Ерос, потяг до смерті і життя: два основні людські потяги за Фрейдом. Вона кидається між крайнощами по повній шкалі. Це саме відбувається і з кожною людиною, в різній емоційній шкалі. Виразно це видно в релігії, людина кидається з головою в богомільні практики, потім повністю все припиняє, потім знов починає, кидає ітд. Дуже часто це відбувається після реколекцій: ревний запал, довгі медитації, а потім пустка, аж до безвір’я. 

 

3. Далі повна містика, і коли чоловік зрозумів, що її вже не вилікувати, то вбиває дружину, причому дуже ніжно, як і належить люблячому чоловікові.