<< Previous    [1]  2  3  4  5  ...19    Next >>

Розділ IV. Важкі розмови  

 

ТЕМА: *Божий помисл на подружжя, чи навіщо чоловік і жінка? 

 

Мета

• показати рівність у гідності й цінність відмінностей чоловіка і жінки; 

• рефлексія на тему вартості зв’язку чоловіка і жінки; 

• рефлексія на тему краси різниць статі й цінності відповідати на свої потреби в подружньому зв’язку. 

 

Боже Слово

«А на початку створення Бог створив їх чоловіком та жінкою. Ось чому чоловік покине свого батька - матір і пристане до жінки своєї, й обоє будуть одним тілом; тому вже не двоє, лише - одне тіло» (Мр. 10, 6-8). 

«І сотворив Бог людину на свій образ; на Божий образ сотворив її; чоловіком і жінкою сотворив їх» (Бт. 1, 27). 

«Тоді сказав Господь Бог: "Не добре чоловікові бути самому; сотворю йому поміч, відповідну для нього."… Тоді Господь Бог навів глибокий сон на чоловіка, і коли він заснув, узяв одне з його ребер і затулив те місце тілом. Потім з ребра, що його взяв від чоловіка, утворив Господь Бог жінку і привів її до чоловіка. І чоловік сказав: "Це справді кість від моїх костей і тіло від мого тіла. Вона зватиметься жінкою, бо її взято від чоловіка." Так то полишає чоловік свого батька й матір і пристає до своєї жінки, і стануть вони одним тілом. А були вони обоє, чоловік і його жінка, нагі, та (одне одного) не соромилися» (Бт. 2, 18.21-25). 

 

Досвід

В сучасні часи переживаємо ставлення під сумнів статевих відмінностей, надмірне наголошення на свободі індивіда і незнаний до сих пір підхід до сексуальності людини. Час покаже, що після поглибленої рефлексії «втримається» як цінне, а що відпаде, бо від початку мало слабкий фундамент. 

Незалежно від того, що принесе майбутнє, добре пізнати Божий помисл стосовно зв’язку мужчини й жінки, який реалізується у формі подружжя. Перед тим як розпочати важкі розмови на гендерні теми, зроби спочатку конспект, щоб молодь познайомилася з ученням Церкви й Біблії. Мужчина і жінка рівні в гідності, але відмінні між собою. Тільки разом створюють відображення образу Бога. 

Молоді люди щораз частіше походять із неповних родин, зазнають біль розлучення батьків та інші труднощі, такі як домашнє насильство чи алкоголізм когось із батьків. Незалежно від труднощів, з якими зустрічаються у родині, їм потрібно представити зв’язок мужчини і жінки як щось красиве, що в Божих планах було найчудовішим подарунком для людини. І з цього подарунку вони можуть творити добрі й щасливі зв’язки, незалежно від того, яким важким було родинне життя. Це вимагатиме багато праці над собою, часом навіть терапевтичної допомоги фахівців. Але з Божою допомогою все може вдатися. 

Розпочни дискусію на тему: «Що в мужчинах приваблює жінок і навпаки». Очевидно, що привабливих рис багато, вони пов’язані з індивідами й особистими преференціями. Але «на око» можна відчути різниці в «уподобанні» у жінок і мужчин. 

• Чому жінка приваблює мужчину? (Мужчину в жінці приваблює найчастіше: зовнішня краса, граціозність, інтелігентність, емпатія, впевненість у собі, почуття гумору, мудрість і дистанція до себе) 

• Чому мужчина приваблює жінку? (Жінку в мужчині приваблює найчастіше: вигляд, розторопність, сила характеру, рішучість, устремління до мети, мудрість, вразливість, емпатія) 

Під час дискусії легко помітити «різниці в уподобаннях». Вони вказують на відмінності між жінками й мужчинами. Жінки відрізняються від чоловіків як фізично, так і психічно. Фізичні відмінності очевидні. Якщо йдеться про психічні відмінності, то це вже не так легко оцінювати – доказом чого будуть дискусії на тему культурної статі. Але цікаво розпочати дискусії на теми: 

• Що найбільше ранить жінок? (відкинення коханою особою) 

• Що найбільше ранить мужчин? (публічне приниження) 

Зібравши думки групи, можеш представити дані психології. Вони говорять, що для жінки найболючішим є відкинення коханою особою, до прикладу, чоловіком або батьками; для мужчини найболючішим є публічне приниження. Вже сама рефлексія на цю тему показує, що в «природі» жінки вкорінена потреба близьких стосунків, а для мужчини важливим є бути визнаним і оціненим. 

Тепер час для наступної дискусії. Постав групі запитання: «У який спосіб жінка й чоловік взаємодоповнюються?». Факт, що мужчини й жінки взаємно притягуються, означає, що в якийсь спосіб «шукають» у протилежній статі чогось «іншого», чого «не мають у собі». Варто поміркувати, чим чоловіки й жінки можуть взаємно обдаровуватися й взаємно доповнюватися. 

Після дискусії можеш зробити підсумок і подати свій коментар у наступний спосіб. Мужчини по природі більше зосереджені на собі, а жінки більш емпатичні та вразливіші на потреби інших. У зв’язку жінка може вчитися від чоловіка мудро дбати про себе, а не тільки про інших. Чоловік може вчитися вразливості на потреби інших і виходити їм назустріч. Чоловік повинен підтримувати жінку в її особистому розвитку й почутті власної вартості, як і її цілі й мрії, щоби вона не зосереджувалася тільки на потребах інших, але дбала й про себе. Жінка повинна відкривати чоловіка на потреби інших людей, розвиваючи в ньому турботу не тільки про те, що для нього вигідне, але й також про те, з чого він не отримає жодної користі. 

Потім слід підняти тему тривалого зв’язку мужчини і жінки, тобто подружжя. Кожний отримує три листки. На кожному відповідає на наступні запитання: 

• Які три риси вдалого подружжя? 

• Які три риси невдалого подружжя? 

• Що добре, на твою думку, вносить у життя подружжя вдалий зв’язок? 

Всі кидають листки в контейнер, ти їх витягуєш і сортуєш на три групи. Потім довга розмова про їхні відповіді. Передовсім зосередься на позитивній стороні, на рисах вдалого подружжя й на тому, що добре вносить у життя подружжя вдалий зв’язок. Риси невдалого подружжя зазнач як знаки застереження, які слід уникати в майбутньому. 

Якщо хочеш, то можеш подати також біблійні приклади «вдалого» подружжя і поговорити про них: 

Вооз і Рут. Це подружжя показує турботу, зрілість і розторопність. Незважаючи на багато культурних різниць і життєвих перешкод (Рут була вдовою і моавіткою), створили прекрасне подружжя. 

Марія і Йосип. Подумай, що би ти зробив, якщо би твоя наречена сказала тобі, що вагітна, і ти знаєш, що не від тебе? Перший логічний висновок: зрадила тебе. Але Йосип поводиться інакше. Незважаючи на кривду й біль, хотів для неї найбільшого добра, отож не вибрав помсту, а хотів залишити Марію і взяти провину на себе. Це показує, як дуже зріло і красиво любив її. Перспективу на весь контекст також змінює увесь культурний контекст. За стосунки поза подружжям загрожувала смерть. 

 

Рефлексія

1. Чого ти навчився і довідався під час зустрічі? 

2. Що тебе торкнуло, було для тебе важливим? 
<< Previous    [1]  2  3  4  5  ...19    Next >>