<< Previous    1...   2  3  [4]  5  6  ...11    Next >>
 

ФОРМУЛЮВАННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ФПП(Н) 

 

Кожний аніматор раніше чи пізніше зіткнеться з проблемою стосунків і конфліктів у своїй групі або невідповідності когось із членів групи. Як у такій ситуації вести розмову, щоб вона була конструктивною і передовсім вела до очікуваної зміни й згоди? Як розмовляти, коли в гру входять сильні емоції як аніматора, так і учасників? Дуже корисно в такій ситуації читати книжку Маршала Розенберга Порозуміння без насильства, яку, як вважаю, має прочитати кожний аніматор. 

Підставою для ведення важкого діалогу є відкритість на слухання другої сторони і готовність виражати свої судження, думки, почуття і очікування. Якщо у співрозмовників бракує такої готовності, то зустрічі й взаємного слухання не відбудеться. Під час розмови застосовують правило ФПП, тобто спочатку представ факти і події, уникаючи звинувачень, оцінок і домислів. Потім розкажи про свої почуття, пов’язані з цими фактами, і вислови своє прохання до цієї особи. Якщо вважаєш потрібним, то скажи про наслідки, якщо прохання не виконається (не як погрозу, а як наслідок). Твій співрозмовник може згідно зі схемою ФПП представити свою точку зору й також висловити свої почуття й прохання до тебе. 

Отож пам’ятай, що ФПП – це: 

ФАКТ – спочатку представ факти, крок за кроком розкажи про те, що трапилося, без відгадування намірів другої сторони, без звинувачень і оцінювань. 

ПОЧУТТЯ – розкажи, що ти відчував у даній ситуації, пам’ятай про основні емоції: злість, страх, сум, хоча їх набагато більше. 

ПРОХАННЯ – озвуч співрозмовнику своє прохання. 

НАСЛІДОК – озвуч наслідок тільки тоді, коли це потрібно; ніколи не озвучуй того, що не маєш наміру здійснити. 

Ось приклади повідомлення ФПП(Н), яке аніматор передає члену групи: 

• «Аню, ти вже пропустила три зустрічі й не повідомила завчасно (факт). Мені дуже прикро, бо маю враження, що нас ігноруєш і легковажиш (почуття). Якщо хочеш залишити групу, то напиши мені про це. Якщо хочеш з нами залишитися, то запрошую на найближчу зустріч, але напиши мені чи прийдеш (прохання). Якщо не можеш вирішити, то, на жаль, так не можеш функціонувати в групі, що, в моєму розумінні, означає, що хочеш нас залишити (наслідок)». 

• «Слухайте. Після останніх зустрічей ви залишили по собі страшний балаган: купу сміття (факт). Мені було дуже соромно і прикро, що не підтримуєте чистоту в нашому залі (почуття). Прошу, що це не повторювалося (прохання). Ви вже дорослі, можете про це подбати».
<< Previous    1...   2  3  [4]  5  6  ...11    Next >>