<< Previous    1...   12  13  [14]  15  16  ...18    Next >>

11. Ключове слово  

 

Основна проблема, з якою маємо справу в медитації, – це розпорошення. Насуваються різні думки й перешкоджають у внутрішній мандрівці до тиші. Часто втрачаємо внутрішнє зосередження. Є думки, які походять із нашого конкретного життєвого середовища і потребують певного спрямування. Ми повинні на початку кожної медитації відвести кілька хвилин на те, аби з любов’ю помітити ці проблеми, щоби вони нам не докучали в тиші. Але слід брати до уваги також і те, що багато інших, неважливих думок, приходять під час медитації. Не має сенсу боротися з такими перешкодами або турбуватися ними. Важливо зберігати спокій і внутрішню тишу й зосередження. Як говорить учитель дзен, такі перешкоди слід споглядати як хмари, які покривають гори, які стоять твердо, і з яких деколи впаде кілька крапель води; горі це не заважає. У процесі занурення вирішальне значення має внутрішня свобода. 

Щоб у внутрішньому зосередженні перебувати довше, радять вибрати слово, яке допоможе зосередити думки і поглибити свідомість. Воно повинно бути односкладовим або двоскладовим, і щоб його можна було легко повторювати на одному віддиху. Це ключове слово має випливати зсередини і своїм змістом давати виразний імпульс. Йдеться не про те, щоби роздумувати про його зміст, а щоби завдяки ньому дійти до «непропускальної» тиші. Постійне повторювання слова не збуджує розум. Добре, якщо слово має якусь мелодію, якщо його звучання призводить порухи тіла. 

 

Вибери коротке слово 

і сильно прикріпи його до серця. 

Хмара незнання, розділ 7 

 

Медитація 

 

Місце: сідаю, випростовуюся, розслабляюся. 

Дихання: Споглядаю тіло і помічаю силу дихання, яка при вдихові піднімається вздовж хребта. При вдиханні дозволяю, щоб струмінь подиху з серця переходив до тіла. 

Слово для медитації: З кожним видихом повторюю всередині слово, яке з’являється у мені як ключове слово, до прикладу «любов» або «спокій» чи «добро». Слово зі своєю внутрішньою мелодією тягнеться упродовж усього віддиху. (Дехто розділяє слово на два склади і внутрішньо вимовляє його відповідно на вдиханні й видиханні). 

Спостереження: Відчуваю струмінь дихання як енергію любові, спокою чи добра, яка впливає в тіло. У такий спосіб поглиблюється втілена тиша і водночас наповнюється духовним змістом. Під впливом сили цього плинного слова думки відходять далеко. Поступово доходжу до внутрішньої кімнати божественної тиші, де немає перешкод. 
<< Previous    1...   12  13  [14]  15  16  ...18    Next >>