ПОСЛУГА ЗЦІЛЕННЯ  

 

на основі книжки R. DeGrandis SSJ,  

Layperson s Manual for the Healing Ministry 

 

Щоб зрозуміти чим є зцілення, спочатку треба відповісти на питання: чим є хвороба? Хвороба є злом. Людину треба сприймати як єдність душі та тіла. Думка, що тіло й душа розділені в людині, сягає часів Платона. Християнство перших століть прийняло цю доктрину, що душа ув’язнена в тілі. Пізніше цю доктрину розвивали в напрямку, що тіло є злом і душу треба звільнити від нього. Платонський дуалізм ранньої Церкви привів до духовних практик умертвлювати своє тіло. 

До XV ст. панував ще один погляд: найдосконаліший спосіб проявляти любов до Бога – терпіти. Але Святе Письмо каже, що призначенням людини є прославляти Бога і віддавати Йому належну честь. Коли звільняємося від фізичних, психічних і духовних обмежень, то отримуємо свободу, яка дозволяє нам прославляти Бога всім серцем, душею і думкою. І тому можна вважати правилом, що після витишення розуму, тіла й духа ми зосереджуємося лише на Богові і прославляємо Його. Коли спільнота вийде на «рівень прославлення», то тоді можливі зцілення. 

Сучасна психологія глибини говорить, що людина є психосоматичною єдністю тіла, розуму й духа. В медицині працюють лікарі, які займаються психосоматичним лікуванням хвороб, спричинених негативними переживаннями або психічними процесами. На основі власного досвіду і спостережень за іншими людьми можу стверджувати, що більшість хвороб походять від негативних емоцій. 

Більшість з тих, які вважають, що Бог хоче, щоб вони страждали, не можуть пробачити іншим їхні провини. Саме нерозуміння необхідності прощення і нездатність прощати блокує людину від зціляючої любові Бога. 

Психологи стверджують, що людина розвивається найповніше тоді, коли проходить через кризи і стреси. Ці пережиття трапляються з людиною раз на 5-7 років. У ці моменти людина повинна прикласти велике зусилля і змінити напрям шляху – чого вона ніколи не зробить, якщо з нею не трапиться велика біда. 

 

Десять заповідей зцілення 

1) Повір, що Бог прагне, аби всі люди зазнали зцілення, аби раділи здоров’ям тіла, розуму та душі. 

2) Приймай Таїнства, аби зцілитися. 

3) Молися за хворих. 

4) Вір у любов Ісуса, яка здатна нас зцілити. 

5) Накладай на хворих руки. 

6) Довір своє серце Ісусові. 

7) Прости всіх, хто тебе зранив. 

8) Молися за своїх кривдників. 

9) Вір словам Ісуса незалежно від того, що діється довкола тебе. 

10) Дякуй Богові за Його любов. 

 

Зцілення болючих споминів 

Спомини мають на людину великий вплив. Якщо маємо добрі спомини з минулого, то маємо можливість бути щасливими і позитивно наставленими до світу. Якщо спомини негативні і позначені болем, то ми нещасні й сповнені песимізму. 

В нашому умі містяться всі спомини з минулого. Дев’яносто відсотків нашого ума займає підсвідомість. Усі наші переживання тонуть у підсвідомості. Ці спомини безпосередньо впливають на наші почуття. Можна говорити про припливи і відпливи між умом і тілом, так що спомини мають також вплив на нашу фізичну сферу. Можемо вказати на певні основні принципи, пов’язані зі сферою споминів: 

А) Від моменту зачаття кожне переживання реєструється в пам’яті, яка є складом наших спогадів. 

Б) Спомини впливають на наші почуття і соматичну сферу. 

В) Актуальні переживання ми поєднуємо з минулим досвідом. 

Г) Болісні негативні спомини наставляють нас негативно до світу і роблять нас нещасними. 

Д) У кожній людині є якийсь страх, рана, почуття провини. Кожний має в собі травматичні переживання. У більшості міжлюдських стосунків з’являється якесь переживання, яке спричинює більшу чи меншу рану. 

Е) Найчастіші травматичні переживання: 

- алкоголізм в родині; 

- смерть у дитинстві когось з близьких; 

- раптове позбавлення одного з батьків: розвід тощо; 

- фізичні, умові чи психічні усвідомлені вади; 

- атаки на внутрішню інтегральність: «ти ідіот»; 

- почуття вини за минулі гріхи; 

- страх або рани, пов’язані з батьками чи з чоловіком/ дружиною; 

- почуватися нелюбленим, небажаним, непотрібним, недоціненим. 

Однією з найбільш суттєвих рис молитви є її здатність проникати у підсвідомість і зцілювати болючі спомини. Психологія може описати минуле і заохотити акцептувати його або якось давати собі раду з ним, а християнська молитва може зціляти й усувати болісні спомини. Психологічна допомога зводиться переважно до інтелектуальної сфери, а проблеми належать до сфери емоцій. 

Необхідно молитися за конкретний спомин. Загальні молитви щодо всіх споминів неефективні. 

У кожній людині живе маленька дитина зі своїми страхами, напруженнями, ненавистю, зраненнями, самосвідомістю, болем, почуттям неповноцінності тощо. Багато проблем дорослих людей сягають своїм корінням цих переживань дитинства. У кожному подружжі живе шість осіб: подруги і їхні батьки, які впливають на подружжя через вплив на своїх дітей у минулому. Отож у подружніх проблемах треба молитися за зцілення стосунків чоловіка і дружини з їхніми батьками. 

Існує дар Святого Духа, який дається тому, хто молиться над хворими, джерелом хвороб яких є болісні спомини. Якщо будемо молитися правильно, то Господь дасть нам ключ до споминів, прихованих у підсвідомості, які є джерелом наших проблем. Дехто кладе руки на хвору людину і просить у Господа «вміння розпізнавати». Це може бути внутрішнє «передчуття», якесь слово чи образ в уяві. Наприклад, якщо проблема була в алкоголізмі, то в умі молільника може з’явитися невиразний образ пляшки. Якщо дитину били, то з’являється образ палки чи ремінця. Інші чують у собі шепотіння: «алкоголь» або «суворі покарання». Ще інші відчувають у серці страх і відчувають його причину. Молільник розпитує про це хворого і потім молиться за зцілення конкретного спомину. Таке «лікування» може тривати стільки часу, скільки молільник отримує від Господа дар розпізнавання. Якщо спомин буде виявлений, конкретизований і названий, то в хворому може пробудити негативні почуття. Буває, що поки процес зцілення розпочнеться, по молитовній сесії хворий переживає «поганий день» чи «погані дні». Пізніше спомини поганих днів вже не будуть боліти. Це є знаком зцілення спомину. Інший спосіб виявлення причини – задавання запитань: Чи ти любив маму і батька? Коли почав почувати себе нещасливим? Які твої найгірші спомини тощо? Необхідно придивитися до того, що діє на людину травматично: брак любові, акцептації, комплекс неповноцінності, порівнювання з кращими братами, сестрами чи іншими дітьми тощо. 

 

Прощення  

Якщо молимося про прощення, то відчиняється наша підсвідомість і згадуємо людей і події минулого, які необхідно огорнути прощенням. Багато людей говорить: „Я гадав, що вже пробачив двадцять років тому”. Але якщо під час молитви Господь нагадує про таку подію, це знак, що треба знов прощати, що попереднє прощення не було достатньо глибоким, не було повним. Прославлення Бога і прощення кривдникам – це два способи відчинитися на Святого Духа. 

 

Уява 

Уява – це наступний спосіб для отримання внутрішнього зцілення. К. Юнг настільки цінив роль уяви, що стверджував, що можемо когось скривдити, якщо лише уявляємо, що кривдимо його. Св. Ігнатій Лойола широко використовував уяву в своїх вправах. Якщо з допомогою уяви зуміємо глибоко ввійти в євангельські події й уявити, що Ісус говорить безпосередньо до нас, то можемо отримати дар зцілення. У своїй послузі зцілення я розділяю уяву на два види: загальну і конкретну. Загальна уява – це входження в події Святого Письма і переживання їх. Конкретна уява – це входження в болючі спомини свого життя і переживання їх разом з Ісусом.