о. Казімєж Панусь  

 

Петро Скарга 

 

Wydawnictwo WAM, 2012 

 

переклав о. О. Кривобочок ТІ 

 

Від Видавництва 

 

У зв’язку з чотирьохсотрічним ювілеєм смерті о. Петра Скарги ТІ, проповідника Зигмунта ІІІ Вази і заслуженого письменника польської літератури, Сейм Польщі проголосив цього шляхетного священика (разом із Янушом Корчаком і Юзефом Ігнатієм Крашевскім) людиною року 2012. 

Велика увага до цієї великої постаті минулого, напевно, не є воскресінням міжрелігійних суперечок і придушенням духу сучасного екуменізму, – як це оцінили деякі медіа. Йдеться про те, щоб показати постать цього ченця у ширшому контексті. Це правда, що деякі висловлення та вчинки о. Скарги викликають застереження, особливо з сьогоднішньої точки зору. Але його біографію не можна зводити до вузьких рамок боротьби з протестантами. В нього не можна відібрати ревність, любов і жертовність щодо Церкви і Батьківщини. Навіть якщо докладав усіх сил до зміцнення монархії і обмеження вольностей шляхти, то робив це в дусі турботи про єдність Польщі, маючи перед очима Західну Європу, яку роздирали війни і релігійні поділи. 

Сеймові проповіді і Життєписи польських святих належать до пам’яток ренесансної літератури, на чому виразно наголошує постанова Сейму. Палкий проповідник уникав макаронізмів і плекав красиву мову. На письмі помірковано вживав орнаментику, а в мові обминав барокові прикраси. Представники Просвітництва хвалили о. Скаргу за вживання «добірної польщизни», а романтики бачили в ньому харизматичного пророка. 

Окрім того, ревність цього знаменитого єзуїта полягала не тільки в осудженні вад і моралізуванні, – як дехто говорить. Відомий зі свого красномовства, о. Скарга досконало розумів, що самі слова, які агітують за християнський спосіб життя, не принесуть очікуваних результатів. Необхідно зайнятися причинами зіпсуття, тобто тим, що Йоан Павло ІІ значно пізніше назве «структурами гріха». Благодійні справи, започатковані о. Скаргою, йшли в напрямку, щоб через покращення умов життя захистити людей також і від моральної біди і допомогти виконувати заповіді. Ця стратегія ще й сьогодні актуальна. 

Кожна постать із минулого має на собі нашарування, які не пасують до сучасної епохи. Це стосується також і о. Петра Скарги. Заковика в тому, щоб пригадати його творчість і діяльність так, щоб зберегти для себе те, що понад часом. Надіюся, що книжка о. К. Пануся, яка стисло показує багатогранність діяльності о. Скарги і його багатий життєпис, допоможе нам у цьому. 

 

Даріуш Пюрковскі ТІ, головний редактор 

 

 

ВСТУП 

 

Обдарований великим організаторським талантом, баскійський лицар Лопез де Лойола, пізніше св. Ігнатій, заснував у 1534 р. Товариство Ісуса. Покликані до життя єзуїти у намірах засновника повинні були бути елітарною групою священиків, які боротимуться «за поступ душ в житті та в християнській науці і за поширенні віри через послугу Божого слова» (Формула Інституту Товариства Ісуса). До цієї праці – на більшу Божу славу і для добра душ, для оборони та поширення віри під керівництвом Христового Намісника – орден притягнув великих релігійних нонконформістів. Те саме було і в Польщі. 

Одним із найвідоміших представників перших поколінь єзуїтів у І Речі Посполитій був о. Петро Скарга, який вважається найбільшим проповідником стародавньої Польщі. 

 

 

1. Великий уродженець Груйця 

2. Ревний дієцезіяльний священик 

3. Єзуїт. Віленський період 

4. Засновник єзуїтських колегіумів у Полоцьку, Ризі й Тарту 

5. Автор старопольського бестселера 

6. Засновник благодійних діл  

7. Королівський проповідник  

8. Петро Золотоустий  

9. Автор Сеймових проповідей  

10. Метр польської мови  

11. Досвідчений полеміст  

12. Свічка о. Скарги  

13. Пророк – візіонер  

14. Пам’ять про Скаргу