[24] 1 ЩОДЕННИЙ ЧАСТКОВИЙ ІСПИТ СУМЛІННЯ (1) ОХОПЛЮЄ ТРИ ПЕРІОДИ І ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ДВІЧІ НА ДЕНЬ  

 

2 Час перший – зранку; прокинувшись, людина, яка виконує вправи, має постановити собі пильно остерігатися певного гріха чи вади, яких хоче позбутися. 

(1) Ці іспити сумління (пп. 24-44) є добіркою вказівок, що їх, пристосовуючи до особистих потреб кожного, потрібно було давати реколектантам на початку реколекцій. Іспити сумління були відомі ще у піфагорейців та стоїків і практикувалися у християнській традиції з часу її започаткування. Ігнатій застосовував здійснюваний шляхом роздумів іспит самого себе надзвичайно активно (див. DeGuiJes, cc. 39-40, 66-68). У своїх "Вправах" він подає два оригінальні способи, які широко використовують з тих пір. Проводячи частковий іспит (пп. 24-31), зосереджуємось на певній меті, як-от на викоріненні якогось гріха, основної вади чи групи недоліків, що не становлять гріха. Тож під час виконання вправ цей іспит можна застосовувати для того, щоб позбутися хиб та недбалості, пов'язаних із молитовними заняттями, дотримання додаткових настанов тощо. Загальний іспит (пп. 32-44) та спосіб його проведення (п. 43) спрямовані на самоочищення, а також на підготовку до сповіді. Стосовно загального іспиту, див. DSpir, 4: 1789-1837; стосовно часткового іспиту - так само, 1838-1849. 

 

[25] 1 Час другий – пополудні (2). Людина має в цей час просити Господа Бога нашого про те, чого прагне, а саме – про ласку пригадати, скільки разів вона впала у певний гріх чи ваду, і виправитися в майбутньому. 

2 Далі треба здійснити перший іспит сумління, складаючи звіт стосовно тієї вади, яку вирішено виправити. 

3 Таким чином слід переглянути, година за годиною чи період за періодом, цілий день, починаючи з тієї хвилини, коли прокинувся, і до моменту поточного іспиту. 

4 Опісля нехай той, хто виконує вправи, поставить у верхній графі g= (3) стільки крапок, скільки разів скоїв певний гріх, 

5 а тоді знову рішуче постановить виправитися до наступного іспиту сумління.  

(2) За Ігнатієвих часів сніданок був дуже легкий, та й снідав не кожен. Влітку обід (comida) відбувався о 10 ранку, а вечеря (cena) - о 6 вечора; взимку, відповідно, об 11 ранку і о 7 вечора. 

(3) "G", ймовірно, є першою літерою італійського giorno (день). Сім літер "g" позначають дні тижня. Провини позначено крапками навпроти кожного дня, у верхній графі - скоєні вранці, у нижній - скоєні ввечері. 

 

[26] 1 Час третій – після вечері. Той, хто здійснює вправи, має виконати другий іспит сумління, так само година за годиною від моменту попереднього іспиту до поточного. 

2 Потоім треба поставити у нижній графі g= стільки крапок, скільки разів було скоєно певний гріх чи помилку. 

 

[27] 1 ЧОТИРИ ДОДАТКОВІ НАСТАНОВИ, ШО ДОПОМАГАЮТЬ ШВИДШЕ ПОЗБУТИСЯ ПЕВНОГО ГРІХА ЧИ ВАДИ 

 

2 Настанова перша: Щоразу, скоївши певний гріх чи піддавшись певній ваді, треба прикласти руку до грудей, виявляючи жаль з приводу свого падіння.  

3 Так можна робити навіть на людях, не привертаючи нічиєї уваги. 

[28] Настанова друга: Оскільки першу графу g= призначено для першого іспиту сумління, а другу – для наступного, то перед сном слід порівняти їх і подивитися, чи досягнуто виправлення між цими двома іспитами. 

[29] Настанова третя: Потрібно другий день порівняти з першим, тобто два іспити сумління першого дня – з двома іспитами другого дня, щоб побачити, чи є поступ у виправленні. 

[30] Настанова четверта: Кожен тиждень треба порівнювати з попереднім, аби побачити, чи є поступ між ними. 

[31] 1 Слід зазначити, що перше велике G згори означає неділю, друге мале g – понеділок, третє – вівторок, і т.д. 

 

G========================================  

g =======================================   

g ======================================   

g =====================================   

g ====================================   

g ===================================   

g ==================================