4.ПЕРЕЛОМНИЙ МОМЕНТ В ЖИТТІ МОЙСЕЯ  

 

Вирішальним моментом в його житті була подія з палаючим кущем, споглядання купини, що горить, але не згорає, чи якийсь спосіб бачення Божої слави. Вих. 3, 1-6: “1. Мойсей же пас вівці в Їтра, тестя свого, священика мідіянського. Раз погнав він був вівці поза пустиню і прийшов до Божої гори, до Хориву. 2. І зявився йому ангел Господній у вогняному полумені посеред куща. Глянув він, аж ось вогнем палає кущ, а не згоряє. 3. І каже Мойсей сам до себе: “Підійду лишень ближче та подивлюсь на це велику диво, чому то не згоряє кущ?” 4. Побачив Господь, що він наближався подивитись, та й кликнув до нього з-посеред куща: “Мойсею, Мойсею!” І відповів той: “Я тут!” 5. І сказав: “Не наближайся сюди! Скинь взуття з твоїх ніг: місце бо, що на ньому стоїш – земля свята.” 6. А далі: “Я – Бог батька твого, Бог Авраама, Бог Ісаака, Бог Якова.” І закрив Мойсей лице своє, боявся бо дивитися на Бога.” 

Палаючий кущ жахає, є mysterium tremendum, тому що знищує все, і не відомо, як від нього захиститися. Але одночасно являється вогнем, що не затухає, і тому притягує увагу і цікавість, бажання наблизитися і подивитися детально, являється mysterium fascinans, тим, що потягує. 

Це таїнство підтверджує голос, що кличе Мойсея по імені і доручає йому місію. І ця подія стає переломною в духовному формуванні Мойсея. 

В самий важкий момент життя, коли народ створив собі золотого тільця і зрадив Єгову, Мойсей хотів все кинути, йому здавалося, що вся його праця марна, що вся його справа миттєво розвалилася. І саме в цей момент Бог відновлює в ньому досвід палаючої купини. 

Мойсей волає до Бога: “Покажи мені... твою славу” (Вих. 33, 18), а Господь відповідає: “... Я появлю перед тобою всю мою доброту і виголошу перед тобою ім’я Господа...” (Вих. 33, 19), і далі: “І пройшов Господь перед ним, промовляючи: “Господь, Господь! Бог милосердний і ласкавий, нескорий на гнів, многомилостивий, і вірний” (Вих. 34, 6). Перед очима Мойсея постає те саме видіння, як і в переломний момент його життя, він бачить mysterium tremendum et fascinans, Бога могутнього і милосердного. Перший духовний досвід, що змінив життя людини, це провідна зірка, до якої він весь час може повернутися і черпати з неї сили до дальшого шляху. Бог періодично відновлює в Мойсея цей перший досвід. Лист до Євреїв говорить: “Вірою він покинув Єгипет, не побоявся царського гніву, бо стояв твердо, як той, що Невидимого бачить.” (Євр. 11, 27). Незважаючи на численні випробування і спокуси Мойсей не зійшов зі шляху, тому що увесь час споглядав лице Господа. В цьому секрет його духовної сили, секрет великого законодавця єврейського народу.