1. ЗВІДКИ ПРИЙШОВ МОЙСЕЙ?  

 

Життєвий шлях Мойсея був нелегким. Виховувався на дворі фараона. В Апостольський Діяннях читаємо: „17 А коли наближавсь час обітниці, що нею Бог клявсь Авраамові, розрісся народ і намножився в Єгипті, 18  аж поки настав інший цар ув Єгипті, що не знав уже Йосипа. 19  Він хитро наш люд обманив, і силою змушував наших отців викидати дітей своїх, щоб вони не лишались живі. 20  Того часу родився Мойсей, і гарний він був перед Богом. Він годований був у домі батька свойого три місяці. 21  А коли він був викинений, то дочка фараона забрала його, та й за сина собі його викохала. 22  І Мойсей був навчений всієї премудрости єгипетської, і був міцний у словах та в ділах своїх.” (Діяння 7,17-22) Мудрість єгиптян в часи Мойсея була всесторонньою і „інтердисциплінарною”, включала в себе також математику, геометрію і астрономію. Його мати була його годувальницею і, напевно, розказала йому про його походження, хто він і до якого народу належить, і виховувала його в традиціях свого народу. Як адаптований син дочки фараона він займав в єгипетському суспільстві високе становище. Єгиптяни догадувались про його походження і зневажали, але відкрито вступати в конфлікт з дочкою фараона, для якої ця дитина була Божим знаком, ніхто не хотів. Але Мойсей відчував, що він чужак, що знаходиться в ворожому середовищі. Єврейський народ також не вважав його за свого, його боялись і сторонились. Він був одиноким. Належав одночасно до народу гнобителів і пригноблених. Належати до двох ворожих націй важко. Його весь час мучив внутрішній неспокій, внутрішнє роздвоєння. 

Кожній дитині для нормального розвитку потрібна нормальна сім’я: мати, батько, брати і сестри, взаємна любов і згода між батьками. Якщо чогось бракує, то дитина не буде повноцінною. Становлення Мойсея як особи було складним і болісним. „І сталося за тих днів, і підріс Мойсей. І вийшов він до братів своїх, та й приглядався до їхніх терпінь. І побачив він єгиптянина, що бив єврея з братів його. 12  І озирнувся він туди та сюди, і побачив, що нікого нема, та й убив єгиптянина, і заховав його в пісок. 13  І вийшов він другого дня, аж ось сваряться двоє євреїв. І сказав він несправедливому: Нащо ти б'єш свого ближнього? 14  А той відказав: Хто тебе настановив за начальника та за суддю над нами? Чи ти думаєш убити мене, як ти вбив був єгиптянина? І злякався Мойсей та й сказав собі: Справді, та справа стала відома! 15  І почув фараон про цю справу, та й шукав, щоб убити Мойсея. І втік Мойсей від фараонового лиця, і оселився в країні Мідіян.” (Вих. 2, 12-15)  

Мойсею тоді було 40 років. Повністю сформована особистість. А, згідно з Карлом Юнгом, людина в цьому віці переходить кризу половини життя. Мойсей став по стороні пригнічених, і за це дорого заплатив. Втратив своє безтурботне і впливове становище і повинен був утікати. Це дуже важливий момент духовного формування Мойсея. Він пориває зв’язок з єгипетською культурою, яка його виховала і дала багатство і владу. Але юдеї його також не признавали: тебе настановив за начальника та за суддю над нами? Розірвання з Єгиптом було також розірванням з єврейського культурою, з народом, що дав йому життя, і частиною якого він себе також вважав. Він став вигнанцем, людиною без роду і племені, вбивцею, що не може повернутися в землю, де він виріс і виховувався. Для сорокалітнього мужчини такий закрут долі – дуже важке випробування, великий удар, пережити який може тільки дуже сильна особистість.  

В Апостольський Діях читаємо: „Цього Мойсея, що його відцурались вони, сказавши: Хто наставив тебе за старшого й суддю, цього Бог через Ангола, якому з'явився в кущі, послав за старшого й визвольника. 36  Він їх вивів, чуда й знамена вчинивши в землі єгипетській, і на Червоному морі, і сорок років у пустині. 37  Це той Мойсей, що прорік Ізраїлевим синам: Господь Бог вам підійме Пророка від ваших братів, як мене, Його слухайте!” (Діяння 7, 35-37) Цей текст ми можемо прийняти як коментарій. І ця нелегка подія в житті Мойсея була частиною Божого плану, плану духовного формування майбутнього законодавця іудейського народу. Всі випробування, які він пройшов, були доброю школою, і допомогли в майбутньому перенести всі випробування, які випали на його долю як на провідника вибраного народу.