5. РІЗДВО

 Лука 2, 1-14: „1. Тими днями вийшов наказ від кесаря Августа переписати всю землю. 2. Перепис цей, перший, відбувся, коли Сирією правив Киріній. 3. І йшли всі записатися, - кожний у своє місто. 4. Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарету в Юдею, в місто давида, що зветься вифлеєм, бо він походив з дому й роду давида, 5. щоб записатися з Марією, зарученою своєю, що була вагітна. 6. І от коли вони були там, настав їй час родити, 7. і вона породила свого сина первородного, сповила його та поклала в ясла, бо не було їм місця в заїзді. 8. Були ж у тій стороні пастухи, що перебували в чистім полі та вночі стояли на сторожі коло своїх отар. 9. Аж ось ангел Господній їм з’явився і слава Господня їх осіяла й великий страх огорнув їх. 10. Ангел же сказав їм: „Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: 11. Сьогодні народився вам у місті давидовім Спаситель, він же Христос Господь. 12. І ось вам знак: ви знайдете дитя сповите, що лежатиме в яслах.” 13. І вмить пристала до ангела великаа сила небесного війська, що хвалила Бога й промовляла: 14. „Слава на висотах Богу й на землі мир людям його вподобання.”

 

Йосиф і Марія свідомі, що Марія носить під серцем Месію, носить того, кого їх народ очікує століттями. Син Марії буде правдивим царем з Божої волі, могутнішим від усіх земних царів. він поверне у світ справедливість. Євреї були народом з високорозвинутою релігією, культурою, традицією. вони дуже добре усвідомлювали свою національно-релігійну тотожність, окремішність, усвідомлювали своє Боже покликання бути вибраним народом, народом месіянським. Їм важко було змиритися з зовнішньою окупацією, і їх історія - це історія бунту, непослуху, воєн. Наказ кесаря Августа переписати єврейський народ, як переписують худобу, вони сприйняли без великого ентузіазму. Можемо здогадатися, що частина народу свідомо спротивилася цьому перепису, частина спротивилася пасивно, не хотіли залишити свої справи і йти в іншу місцевість. в наші часи щось подібне діється на виборах. велика частина народу цілком пасивна, не приймає в виборах участі. Отож, Марія і Йосиф могли зігнорувати перепис, тим більше, що вагітність Марії була поважною причиною не виконати наказ кесаря. Але в своїй покорі вони виконують цей наказ. Задумайся над цим фактом глибше. Бог сходить у наш земний світ. Сходить тихо, спокійно, без жодного галасу, нічого не змінюючи, не направляючи, повністю піддаючись людським законам, які панують у світі. Тепер задумайся над своїм життям. Закінчення новіціяту і виїзд до спільноти - це початок твого життя і праці у світі. Це можна прирівняти до сходження Бога на землю. Спільнота, у яку ти потрапила, дуже відрізняється від новіціяту. І чи ти увійшла в неї тихо, покірно, повністю піддаючись Божій волі, чи та покірність тільки зовнішня, облудлива, а твоє серце переповнене болем, образами, що все не так, як має бути? Ти би хотіла в одній миті змінити стосунки, які панують в спільноті. Це саме також діється в твоїх стосунках з священиками, з якими разом працюєш, учителями і директорами шкіл, дитсадків. Зовнішні структури і спосіб мислення цих людей обмежують тебе, сковують, не дають можливості проявитися твоїм здібностям і таланту. Тобі тісно жити в спільноті. Народжуються спокуси, що якщо скинеш габіт і станеш вільною людиною, то зможеш зробити багато добра, добра, яке не можеш чинити у своєму Згромадженні.

Ми вважаємо, що єресі і схизми в Церкві робили погані люди, які хотіли свідомо знищити Боже діло. Але це не так. Схизми робили люди високоосвічені, інтелегентні, мудрі. вони бачили і усвідомлювали обмеження і комплекси Церкви і чернечих Чинів. Хотіли ці обмеження усунути, комплекси розбити. А що з цього вийшло? Руїна. Справджується засада: краще є гірше від доброго. Подумай над тим, що діється довкола тебе, і насамперед над тим, що діється в тобі. Розважай над приходом у світ Спасителя. Марія і Йосиф ходять від хати до хати. Бога ніхто не хоче прийняти. Але вони не бунтуються, не проклинають сліпих людей. вони повністю здаються на Божу волю. Марія і Йосиф є вільними людьми. вільна людина - це людина, яка своє щастя шукає лише в Богу. Розуміє, що інша людина не може вчинити її щасливою чи нещасливою. вільна людина незалежна від зовнішніх структур, і буде вільною навіть в кайданах. Марія є вільною людиною. Серед людей для неї і її Сина не знайшлося місця. Розумне створіння їх відкинуло. вона не бунтується, а шукає притулку в нерозумної природи: серед печер, скель і звірів. вільна людина залежна лише від Бога. І лише вільна людина може бути вбогою: вбогою і до речей, і до доброго ставлення до неї інших людей.

Згадай І-ий тиждень реколекцій: дари і обмеження, безмежність і обмеження. Твоя нематеріальна душа прагне вирватися з матеріальних обмежень. Але дух цілком відмінний від матерії, і границі нематеріального треба міряти вірою, а не розумом, вірою, а не довколишньою дійсністю.