1. ЗАКЛИК ЗЕМНОГО ЦАРЯ

 

[91] ЗАКЛИК ЦАРЯ ЗЕМНОГО,

ЩО СПРИЯЄ СПОГЛЯДАННЮ ЖИТТЯ ЦАРЯ ПРЕДВІЧНОГО

 

Молитва приготування– та ж, що й звичайно [46].

 

Перше впровадження– це витворення в уяві місця. Тут перед нашим мисленним поглядом мають постати ті синагоги, селища та фортеці, які минав, проповідуючи, Ісус Христос.

 

Впровадження друге. Просимо тієї ласки, якої бажаємо. Тут слід просити у Господа ласки, щоб ми не залишалися глухими до Його заклику, а були натомість готовими й охочими виконувати Його найсвятішу волю.

 

[92] Пункт перший. Уявити собі якогось земного царя, вибраного самим Господом Богом, що його мають шанувати і слухатися всі християнські князі й увесь християнський люд.

 

[93] Пункт другий. Спостерігати, як цей цар промовляє до своїх підданих такими словами: “Ось моя воля – здобути всі землі невірних. Отож, тому, хто захоче піти зі мною, доведеться вдовольнятися тією ж їжею, тим же питтям і тим же одягом, що й мені. Рівно ж він повинен буде працювати зі мною вдень і чувати вночі, та й у інших справах зі мною перебувати, щоб потім розділити мою звитягу, як ділив було труди”.

 

[94] Пункт третій. Подумати, як мали б відповісти вірні піддані такому щедрому і доброму цареві; той же, хто не відгукнувся б на його заклик, заслужив би на загальний осуд і вважався б негідним лицарем.

 

Обминемо пояснення всіх історично-культурних обумовлень часів св. Ігнатія і перейдемо відразу до наших часів і нашої культури. Хто для тебе був таким царем? Ти повинна знову заглибитися в своє життя, в своє минуле. Які фільми ти дивилася, яких письменників читала, які твої улюблені герої? Які жіночі постаті в історії людства справили на тебе найбільше враження? Клеопатра, Роксолана, Жанна д’Арк, Мерлін Монро чи може ще хтось? Чи захоплювалася ти героями Фенімора Купера і Джека Лондона? З дитинства ти переходила в підлітковий вік, потім юність. Фізично і психічно ти розвивалася, змінювалася. Змінювалися твої мрії, прагнення, захоплення, змінювалися книжки, які ти читала. Змінювалися твої кумири, люди, якими ти захоплювалася, яких наслідувала, любила, хотіла бути такими, як вони. У кожній реальній і уявній людині, яка ставала на твоєму шляху як приклад до наслідування, тебе захоплювала якась риса характеру, якась досконалість чи вартість, які ти хотіла мати. Але сама досконалість є поняттям абстрактним, яке не може торкнути твої почуття і прагнення. Тебе захоплювала втілена досконалість, захоплювала конкретна людина, яку ти ототожнювала з даною досконалістю, ототожнювала несвідомо. І прагнула ототожнитися з тою людиною, стати такою, як вона, хоч би лише в мріях. всі твої кумири були ланками ланцюга, який привів тебе до Бога, до євангельських рад. всі вони були сходинками твого духовного розвитку.

Ми наблизилися до важливого моменту твого чернечого покликання і життя: зрозуміння способу, яким ти переживаєш релігійно-моральні вартості. Приведу такий приклад: на наших очах відбувся розпад радянської імперії. велику роль в цьому відіграли політичні лідери, особи, які уособлювали собою ідеї свободи, державності, совісті, честі, моралі, особи, які зуміли потягнути за собою широкі маси народу. Ці особи були суспільно-політичними і моральними авторитетами. Минуло кілька років і відбувся наступний розпад - розпад всіх тих авторитетів. І тепер наша молодь не має жодних авторитетів - ні суспільно-політичних, ні духовно-моральних. Чому так сталося? Чи за кілька років ці люди так радикально змінилися в гіршу сторону? Думаю, що причина не в лідерах, а в їхніх поклонниках, у рівні їх психо-духовної зрілості, а вірніше незрілості. Лідерів вони ідеалізували, проектували на них свої ідеали і прагнення, отож бачили в них тільки те, що хотіли бачити, віддаючи їм майже божеську почесть. І коли лідери не сповнили очікуваних надій, то любов замінилася в ненависть. Лідери стали козлами відпущення. І нікому не спаде на думку аналізувати свої ідеали, прагнення, надії, може вони хворі, відірвані від реального життя. Те саме ми бачимо в історії Мойсея. Народ спочатку йде за ним, потім нарікання, бунт.

З психологічної точки зору це означає, що переважна більшість людей приймає якісь постави, вартості, взір до наслідування не з огляду на вартості самі в собі, а для того, щоб ототожнитися, ідентифікуватися з конкретною людиною чи групою людей. І на цьому рівні діє реклама, мода, політичні вибори - зробити з суспільства послушне стадо, нездатне до мислення, впхати в голови людей готові кальки мислення, взірці, вигідні тим, хто тримає в своїх руках владу. Кумирами нашої молоді є секс-бомба і супермен з чотирма револьверами. Такі взірці виривають нашу молодь з реальності і впроваджують у світ ілюзії, з якого до алкоголізму, наркоманії і деградації тільки один крок.

Проси в Бога ласку зрозуміти, які твої кумири позитивно впливали і впливають на твій духовний розвиток, а які негативно. Хто з них є поганим, а хто добрим земним царем, якщо говорити мовою св. Ігнатія?