АВРААМ 6  

 

11 І сталося, як він близько прийшов до Єгипту, то сказав був до жінки своєї Сари: Отож то я знаю, що ти жінка вродлива з обличчя. 

12 І станеться, як побачать тебе єгиптяни й скажуть: Це жінка його, то вони мене вб'ють, а тебе позоставлять живою. 

13 Скажи ж, що сестра моя ти, щоб добре було через тебе мені, і щоб я позостався живий через тебе. 

Спробуймо вийти поза сферу етики й моралі й увійти у внутрішній стан Авраама. Що він відчуває, переживає, про що думає? Можемо на це глянути як з негативного, так і з позитивного боку. 

Негативний бік: Авраама опанував панічний страх, розчарування у Бозі, зневіра, розпач. Зовнішня ситуація і події розгортаються не так, як він очікував. Землі немає, потомства немає, голод, чужа країна, проблеми. Паніка підсилює страх, збільшує відчуття небезпеки. Він боїться за своє життя, все інше перед небезпекою смерті, навіть віра й мораль, не має для нього жодного значення. Він пробує врятувати себе так, як може в даній ситуації. 

Позитивний бік: внутрішній стан Авраама – «перший час» вибору. Бог його так опановує й просвічує, що він не має жодних сумнівів, що це Божа воля, що з Сарою нічого не станеться, Боже провидіння її захистить. Глибока єдність з Богом і довіра спонукають його на цей вчинок, який на рівні етики й моралі заслуговує тільки на осудження і ганьбу оточення. 

Але глибока віра й довіра ще не означають повного розуміння і впевненості у слушності рішень і вчинків, не відкривають людині майбутнього. Майбутнє постає незрозумілим, неясним, туманним. Невпевненість, сумніви і страх присутні. Необхідно зробити останній крок, подолати себе, отож пройти випробовування віри. Для Сари це також велике випробовування. 

 

Якщо ми глянемо на своє життя вірою, то знайдемо там моменти, коли віра перепліталася із зневірою. «Перший час» вибору – це стан благодаті, коли людина не має сумнівів у Божій волі. Але він не триває вічно, цей стан зникає і ми повертаємося до звичайного стану. І нас знову опановують сумніви. Наша людська логіка і логіка світу кажуть нам чинити щось інше. І часом необхідно докласти неймовірних зусиль, щоб подолати себе й виконати Божу воля, яка виглядає як стрибок у прірву.