П’ЯТИЙ ДЕНЬ

 

Коли ми відвідуємо музеї, картинні галереї чи виставки мистецтв, то прагнемо якнайдокладніше придивитися до шедеврів мистецтв, запам’ятати їх, насититися їх мистецькою красою, зрозуміти глибший духовний зміст, який в них вклав автор. Картини мають різні розміри, і слід вибрати відповідну віддаль, щоб найкраще їх побачити. Якщо велику картину будемо оглядати з малої віддалі, то втратимо сприйняття цілості, натомість детально побачимо окремі фрагменти. Якщо малу картину будемо оглядати з великої віддалі, то побачимо лише загальні контури. Окрім того, деякі картини слід оглядати під прямим кутом, для інших потрібно вибрати властивий кут огляду, щоб найкраще сприйняти картину. На одних іконах Марія чи Ісус завжди дивляться нам в очі, де би ми не стали, на інших їх погляд спрямований лише в одному напрямку. велике значення має також освітлення. Окрім того, одні картини чи ікони становлять замкнену незалежну цілість, без огляду на те, де ця картина буде перебувати: в музеї, в кімнаті, в коридорі монастиря чи в церкві. Інші картини становлять невід’ємний елемент в комплексі інших картин і архітектурних споруди, отож їх треба розглядати чи контемплювати в контексті цілості.

Перенеси це на стосунки з іншими людьми. Якщо ти будеш по відношенню до іншої людини, наприклад, своєї співсестри триматися задалеко в психічному плані, боятися зблизитися, відкрити себе, то будеш бачити лише загальні контури її особи, не зможеш нав’язати правдивого діалогу, правдивих стосунків у спільноті. Якщо підійдеш до неї заблизько, то будеш бачити лише її, інших сестер не побачиш, будеш творити з нею партикулярну дружбу, окрему партію в спільноті, до того ж не побачиш її цілісно, безсторонньо, а будеш бачити в ній лише ті фрагменти її особи, які хочеш бачити. І якщо ця особа психічно сильна, то психічно узалежнишся від неї. Це саме буде в твоїх стосунках з священиками. Якщо знайдеш духовного керівника, то так прив’яжешся до нього, що інших священиків не будеш бачити, будеш до нього часто їздити, схочеш щоденно бачити і контемплювати ікону свого старця, попадеш в невільничу залежність. Отож в стосунках з людьми шукай властиву віддаль і кут бачення, а також проси в Богу ласку, щоби давав потрібне світло в тих стосунках.

Аналогічно і в медитації. Якщо будеш входити в дрібниці свого життя без огляду на цілість, то побачиш лише маленький відрізок своїх болів і ран, не побачиш в ньому невід’ємну ланку свого духовного шляху. Те саме і в контемплюванні біблійних подій. Кожна біблійна подія - це елемент загальної історії спасіння, свідомість якої ти повинна мати в кожній медитації. Так само ти повинна роздумувати над своїми внутрішніми пережиттями і зовнішніми подіями, беручи до уваги насамперед добро Церкви, потім добро свого Згромадження, своєї спільноти, і аж тоді свої власні прагнення.