<< Previous    1...   60  61  [62]  63  64  ...82    Next >>

11. Духовна втіха і духовне спустошення: знайти рівновагу

(правило 11) 

 

Бо на цій дорозі йти вниз

означає йти вверх, а йти вверх

означає йти вниз.

св. Йоан від Хреста

 

Обидва духовні порухи в одному правилі 

 

Після серії правил для осіб в стані духовного спустошення (правила 5-9) і правила для осіб в стані духовної втіхи (правило 10) Ігнатій тепер подає правило, в якому обидва духовні порухи присутні разом. Правило 11 говорить:

« [324] Правило одинадцяте. Відчуваючи втіху, потрібно якомога більше впокорюватися та принижуватися, розмірковуючи про те, як мало ми варті під час спустошення, позбавлені благодаті або втіхи. Навпаки, переживаючи спустошення, слід думати про те, що тієї благодаті, яку маємо, достатньо, щоби протистояти всім ворогам, звернувшись по допомогу до свого Творця і Господа ».

До цього моменту у правилах Ігнатій зосереджувався на кожному з цих двох духовних порухів окремо й радив, як слід думати й діяти під час одного чи іншого поруху. В одинадцятому правилі він з’єднує роз’єднані частини і дає нам повну картину особи розпізнавання, здатної підтримувати стійку духовну рівновагу серед постійних чергувань духовної втіхи і духовного спустошення.

Правило формулюється згідно з тим самим принципом протилежності, про який вже говорилося; дві частини правила розділені знайомим нам: « Навпаки…» Оскільки духовна втіха і духовне спустошення протилежні одне одному, то також і відповідь особи розпізнавання до одного поруху буде протилежна відповіді до другого поруху. Одинадцяте правило описує обидві відповіді і, розмістивши їх разом, висвітлює духовну рівновагу, до якої Ігнатій веде особу, яка розпізнає. Ми обговоримо кожну відповідь і вивчимо рівновагу в конкретному духовному досвіді.
<< Previous    1...   60  61  [62]  63  64  ...82    Next >>