<< Previous    1...   55  56  [57]  58  59  ...82    Next >>

10. Духовна втіха: час на приготування

(правило 10) 

 

Ти глянув на мене з любов’ю,

і глибоко в Твоїх очах закарбувалася любов

св. Йоан від Хреста 

 

Перед випробуванням 

 

У десятому правилі Ігнатій переходить від особи в стані духовного спустошення, якою займався у попередніх п’яти правилах, до «того, хто відчуває втіху». Це найкоротше правило:

« [323] Правило десяте. Той, хто відчуває втіху, має думати про те, як діятиме, коли знову переживатиме спустошення, і накопичувати нові сили на цей час».

Маємо правило щодо духовної втіхи. Але основний намір Ігнатія, все-таки, допомогти нам відкинути духовне спустошення. Для багатьох побожних людей, як уже було сказано, на духовній дорозі духовне спустошення є більшою проблемою, ніж духовна втіха  [1] . Отож, хоча в правилі 10 Ігнатій повертається до духовної втіхи, але його основна мета – допомогти побожним особам долати духовне спустошення. Основна мета цих чотирнадцяти правил залишається незмінною: ми маємо велику потребу в допомозі долати духовне спустошення і його обмани. Правило 10 показує духовну втіху в її зв’язку з духовним спустошенням: « Той, хто відчуває втіху, має думати про те, як діятиме, коли знову переживатиме спустошення»  [2] .

До цього часу Ігнатій учив нас, як опиратися духовному спустошенню під час переживання цього спустошення, до прикладу, коли серце Аліси важке після річної боротьби на новій парафії, або коли Джейн знеохочена на шостий день реколекцій. Він учив нас, як опиратися духовному спустошенню під час «переживання духовного спустошення». Тепер Ігнатій подає наступну інформацію щодо зусиль опиратися духовному спустошенню і говорить про кроки, які слід зробити перед початком духовного спустошення, що нам дуже допоможе опиратися спустошенню тоді, коли воно почнеться.

Ми вже бачили, що Ігнатій розуміє духовне життя як постійне чергування духовної втіхи й духовного спустошення: після духовної втіхи йде духовне спустошення, потім знову духовна втіха, і так постійно. Отож, перед духовним спустошенням завжди є духовна втіха. До прикладу, Джейн переживає кілька днів духовної втіхи в молитві перед спустошенням на шостий день. У десятому правилі Ігнатій вчить нас робити ефективні духовні дії під час духовної втіхи перед духовним спустошенням, щоби збільшити сили для боротьби з духовним спустошенням, яке неминуче прийде.

Духовна втіха, як ми вже говорили, подібно до духовного спустошення, триває якийсь період часу: короткий момент, кілька хвилин, годину, день, кілька днів чи тижнів, або ще довше. Час духовної втіхи можна ідентифікувати, до прикладу, три години глибокої і радісної молитви Раїси Марітен, радісний день Терези після досвіду в саду, перші дні реколекцій Джейн. У правилі 10 Ігнатій зосереджується на цьому часі, коли ми в стані духовної втіхи можемо її використати для кращої боротьби з наступним духовним спустошенням.[1]  У цій книжці ми розглядаємо першу серію чотирнадцяти правил Ігнатія ( ДВ  313-27). У восьми правилах другої серії ( ДВ  328-36) він зосереджується на духовній втісі й відповідному розпізнаванні. Див.  ДВ  8-10 .

[2]  Gil ,  Discernimiento ,  210-12, представляє правила 10 і 11 (перша частина якого говорить про духовну втіху) як пораду Ігнатія, щоб у стані втіхи не впасти в ілюзію, що втіха триватиме постійно (правило 10), і не піддатися марному самозадоволенню (правило 11). Разом із  Toner ,  Commentary ,  192-96, я представляю правило 10 як навчання Ігнатія стосовно важливості приготування в стані духовної втіхи до майбутнього духовного спустошення. Я розумію правило 11 як образ духовної рівноваги, до якої нас спрямовує Ігнатій, коли ми переживаємо чергування духовної втіхи й духовного спустошення.
<< Previous    1...   55  56  [57]  58  59  ...82    Next >>