<< Previous    1...   21  22  [23]  24  25  ...82    Next >>

2. Коли людина йде до Бога (правило 2) 

 

Якщо би я мав померти цієї ночі й мене би спитали,

що мною найбільше ворушить у цьому світі,

то, мабуть, я би відповів:

Спосіб, у який Бог проходить через моє серце.

Любов поглинає все.

Жульєн Грін

 

« Чинить поступ від доброго до ще кращого » 

 

Друге правило Ігнатія подібне до першого:

« [315] Правило друге. У тих, хто старанно очищається від гріхів і в служінні Господу Богу чинить поступ від доброго до ще кращого, добрий і злий духи діють у спосіб, протилежний описаному у першому правилі. Злому духові у цьому випадку властиво гризти, засмучувати і встановлювати перешкоди, примушуючи людину непокоїтися через фальшиві причини і спонукаючи відтак зректися поступу. Натомість доброму духові притаманно навіювати таким людям відвагу і силу, втіху, сльози, натхнення і спокій, усе полегшуючи й усуваючи перепони, щоб людина могла чинити поступ у творенні добра ». 

Ігнатій розпочинає правило 2 так само як і правило 1, визначаючи, яких людей він розглядає в цьому правилі. Він описує дві риси таких людей: вони «старанно очищаються від гріхів» і «в служінні Господу Богу чинять поступ від доброго до ще кращого». У такий спосіб вони усувають щось (гріх) зі свого життя й водночас зростають у чомусь (служіння Богові). Тут ми маємо новий фундаментальний напрямок духовного життя, протилежний до попереднього; ці особи намагаються уникати важких гріхів і, насправді, всіх гріхів, і йти до Бога.

Такі особи ще не подолали всіх гріхів, але намагаються зменшити їх кількість у своєму житті, і роблять це «старанно», тобто постійно і ревно. Вони вже досягли якихось успіхів у служінні Богові, і тепер «зростають» у цьому служінні «від доброго до ще кращого». Як і в правилі 1, так і тут Ігнатій відмічає послідовність у цьому фундаментальному напрямку; ці особи також «чинять поступ» в духовному русі – від гріха до Бога.

Ми перейшли від людей, які «йдуть від одного смертного гріха до іншого» (правило 1), до тих, які « старанно очищаються від гріхів і в служінні Господу Богу чинять поступ від доброго до ще кращого» (правило 2). Тут, у правилі 2, Ігнатій виразно говорить про реколектантів Духовних Вправ. Він також говорить про тих, які намагаються розпізнавати дію духів у своєму щоденному житті й повніше відповідати на Божу любов і вірніше виконувати Божу волю. І якщо це так, то, починаючи з правила 2, наші роздуми будуть менш абстрактними, тепер Ігнатій описуватиме досвід усіх віруючих.
<< Previous    1...   21  22  [23]  24  25  ...82    Next >>