1. Рівні життя людини  

 

Емоційна сфера – це не те саме, що духовна сфера. Це дві різні, хоч об’єднані площини в житті людини, але сьогодні духовні керівники ще не бачать ясно вплив потреб і пов’язаних з ними емоцій на духовне життя людини, на її життєві рішення, на реалізацію ідеалів Євангелія, в тому числі євангельських рад. 

А Сам Бог миру нехай освятить вас цілком досконало, а непорушений дух ваш, і душа, і тіло нехай непорочно збережені будуть на прихід Господа нашого Ісуса Христа! (1 Фес 5, 23). 

В цьому тексті розрізняються три сфери людини: сома – тілесна сфера, психе – душа, пневма – дух. 

Пневма – найглибше єство людини, біблійне серце – кардіа, та частина людини, де Божий Дух зустрічається з особою і обдаровує її. Психе (душа) – емоційно-пізнавальний світ людини, який поєднується з тілом і духом. На цей світ впливають зовнішні умови, суспільні пласти. 

Зазвичай духовне керівництво розуміється як турбота про сферу пневми, тобто про чисто духовну сферу. В крайніх випадках, напр., в хворобі, психе залишають неврологам, психологам або психіатрам. Було би добре, якби наші роздуми допомогли зрозуміти вплив емоційної сфери на духовне життя і, шануючи різницю між психологією і духовним керівництвом, дозволили ширше зрозуміти вплив психе на пневму, щоб допомогти людині відкритись на Духа Христа.