Вступ

 

Друге видання В колі духовного керівництва є скороченим однотомним повторенням першого двотомного видання, яке вийшло друком чотири роки тому. Це відповідь Видавництва М на великий попит на літературу про духовне керівництво. Пропоноване видання є збором рефератів, прочитаних на Курсах Ігнатіанської Духовності, організованих Центром Духовності в Ченстохові в роках 1991-1993.

Подані праці постали на ґрунті польського душпастирського досвіду. І хоча існує безліч книжок іншими мовами, але вони не заступлять польської рефлексії на цю тему; рефлексії, породженої як з особистого користування духовним керівництвом, так і з душпастирської праці. Сьогоднішня публікація прагне бути скромним заохоченням для польських душ пастирів, щоб вони ділились зі своїми молодшими співбратами, в писаній формі, досвідом духовного керівництва.

Рефлексія про духовне керівництво в писаній формі є більш вимоглива, ніж сама практика, тому що «виставляє» на суд читачів усе – ким є духовний керівник, як він поводиться з керованим, які методи застосовує, які його емоційні стосунки тощо. Але конфронтація особистого досвіду з досвідом інших не зачиняє керівника в своїх «особистих» почуттях і переживаннях, а відчиняє його на загальний вимір, який в духовному керівництві завжди є виміром Церкви. Духовне керівництво не є приватною «душпастирською послугою». Відбувається в Церкві і через Церкву. Святий Дух, під натхненням якого живе вся Церква, провадить і просвічує як керівника, так і керованого.

 

Йосиф Августин ТІ