13. Педагогіка Авероеса 

 

Богослов XІІ ст. Авероес, який вважається творцем філософського раціоналізму, беручи за основу три види арістотелівських аргументів: риторичні, діалектичні та необхідні, розділяє усіх людей на три групи – тих, кого можна переконати з допомогою риторики, діалектики та метафізики. 

Перша група – прості неосвічені люди, які користуються уявою, а не розумом. Переконати в чомусь їх можуть красномовні оратори, збуджуючи їхню уяву і почуття. Цим способом користуються добрі проповідники, підсуваючи людям яскраві конкретні приклади з буденного життя. Ці люди для своєї віри не потребують інтелектуальних доказів. 

Друга група – котрі наділені діалектичним типом розуму. На одне тільки красномовство вони не купляться. Їм потрібні також інтелектуальні докази, що їхня віра не протирічить здоровому глузду і не суперечить перевіреним науковим фактам. І саме такі докази подає богослов’я і богослови. 

Третя група – аристократи розуму. Вони повинні все самі пізнати, зрозуміти та усвідомити на рівні інтелекту. Вони приречені вивчати філософію і постійно шукати зерна правди. У таких людей віра повністю здомінована інтелектом. 

Якщо духовне керівництво сприймати у широкому контексті, то необхідно брати під уваги ці типи людей.